Image Alt

Aletli Pilates Dersleri

Aletli Pilates Dersleri

Hiç Pilates stüdyosunda bulundunuz mu?

Eğer öyleyse, pilates ekipmanını oluşturan kabarık ayak bileği manşetlerinin, deri kaplı yatakların ve tüm kayışların ve yayların oldukça göz korkutucu olabileceğini bileceksiniz.

Ancak bu makineler bir işkence odasına aitmiş gibi görünse de, onları kullanmanın vücudunuz için harika şeyler yapacağına söz veriyoruz.

Bunun da ötesinde, pilates ekipmanının da yöntemi uygulamanın en etkili yolu olduğu varsayılmaktadır. Joseph Pilates bir keresinde “Makinesiz egzersiz yapabilirsiniz” demişti, “ama o kadar verimli değil.”

Bu nedenle Aletli Pilates öğretme konusunda uzmanız . Varil, reformer, trapez masa ve sandalye dahil olmak üzere tam stüdyo ekipmanını kullanıyoruz. Bunlar, bizimle seanslarınız sırasında vücudunuza yardımcı olur ve meydan okur.

Peki Pilates ekipmanı tam olarak neden bu kadar özel? Ve her bir ekipman parçası ne yapar? Bu soruları yanıtlamak ve Pilates makinelerini kavramanıza yardımcı olmak için farklı ekipman parçalarına odaklanan bir dizi gönderi yayınlayacağız.

Mikroskop altında ilk olarak Pilates reformer var. Nasıl çalıştığını ve neden bu kadar kullanışlı bir kit parçası olduğunu keşfetmek için okumaya devam edin.

Pilates reformcusu

Reformer, Pilates yöntemini icat eden adam Joseph Pilates tarafından tasarlanan orijinal ekipman parçalarından biridir. Reformer grup derslerinin artan başarısı sayesinde, muhtemelen en ünlü Pilates ekipmanıdır.

Reformer’a aşina olmayanlarınız için, sizi koruduk. Aşağıda bir reformerın temel özelliklerinin bir açıklamasını bulacaksınız. Nasıl çalıştığına ve kullanmanın faydalarına dair kısa bir giriş.

Pilates reformcu mu, nedir bu?

Reformer, yatağa benzer dikdörtgen bir çerçeveden oluşur. Reformer’ın klasik bir stüdyo versiyonu mu yoksa çağdaş bir model mi olduğuna bağlı olarak, bu çerçeve ahşap veya metalden yapılmıştır.

Çerçevenin üstünde, taşıyıcı olarak bilinen yastıklı bir platform bulunur. Taşıyıcı, gizli raylara bağlıdır ve böylece çerçevenin uzunluğu boyunca serbestçe yukarı ve aşağı kayabilir. Bunun gibi tasarım öğeleri, egzersizlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini mümkün kılar. Bu, uygulayıcıların “akış” Pilates ilkesine ulaşmalarına yardımcı olur .

Reformer çerçevesinin bir ucunda ayak çubuğu bulunur. Bu ayarlanabilir. Farklı yüksekliklere uyum sağlamak için reformerin boyutunu değiştirmek için hareket ettirilebilir. Bir egzersiz gerektiriyorsa ayak çubuğu da hızla indirilebilir veya kaldırılabilir.

Taşıyıcı, reformerin bu ucuna çeşitli yay gerilimlerinde bir dizi yay ile bağlanmıştır. Bu yaylar sadece çerçeveye takılır ve kolayca çıkarılır.

Yay gerilimi bu şekilde ayarlanarak reformerin sağladığı direnç değiştirilir. Alıştırmalar ya daha kolay ya da daha zor hale getirilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bir hafif yay genellikle birkaç ağır yaydan daha zordur.

Çerçevenin karşı ucunda, makaralara bağlı halka saplı iki uzun halat vardır. Döngü tutamaçlarına gelince, genellikle küçük ve büyük bir seçenek vardır. Küçük olanlar eller için, büyük olanlar ayaklar için tasarlanmıştır.

Reformer taşıyıcı, omuz yastıkları (yatarken kaymanızı önlemek için) ve ayarlanabilir bir koltuk başlığı gibi başka özelliklere sahiptir. Bunların tümü, reformer deneyiminizi daha konforlu hale getirmek için tasarlanmıştır.

Alperen AkdumanEğitmen

Ege Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. 2021 yılında Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu kurslarını başarıyla tamamlayarak "Pilates 1. Kademe" ve "Fitness 1. Kademe " sertifikalarını almıştır.

Hümeyra KarlıdağEğitmen

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği bölümünden 2007 yılında mezun olmuştur. 2005 yılında İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde, 2006 yılında Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda, 2008 yılında İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde, 2010-2013 arası Avusturya Viyana'da spor eğitimine devam etmiştir. Balanced Body University (California, USA) MAT-1 / Reformer-1, MAT-2 / Reformer-2, Reformer-3 sertifikaları sahibidir.

Oğuzhan ÖzyurtKurucu Eğitmen

Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden 2000 yılında mezun olmuştur. Balanced Body University (California, USA) MAT-1 / Reformer-1, MAT-2 / Reformer-2, Reformer-3, Trapez Table (cadillac), Barrel, Chair eğitmenlik sertifikaları sahibidir ve 2002 yılından beri uzman pilates eğitmeni olarak çalışmaktadır.