Image Alt

Üst Vücut Pilates Egzersizi

Bu sınıf, vücudun üst kısmını güçlendirmeye odaklanır ve hareketler boyunca kasları zorlamak için 0,5-1 kg el ağırlıkları kullanır. El ağırlıklarınız yoksa, elinizde tutabileceğiniz bir teneke için mutfak dolabına baskın yapın! Bununla birlikte, el ağırlıklarını kullanmamayı tercih edebilir ve yine de üst vücudunuza iyi bir egzersiz yapabilirsiniz! Ders ayakta başlar ve daha sonra minderin üzerinde sırtüstü devam eder.

 • Ayakta göğüs açıklıkları
 • Kombine pazı bukleler ve squat
 • Omurga bükümlü yan kat
 • sarkaç daireler ile aşağı yuvarlanma
 • kol makası
 • kol makası ile köprüleme
 • biceps curl ile tek bacak germe
 • kol kaldırma ile istiridye
 • kol açıklıkları
 • kalça ve hamstring esnemeleri
 • oturma üst vücut esneme

limizde küçük ağırlıklar kullanarak ayakta derse başlıyoruz, bazı göğüs açıklıkları ile üst vücudumuzu çalıştırmaya başlıyoruz. Daha sonra bazı üst vücut ve bacak hareketlerini squat ve pazı kıvrımları ve omurga bükümü ile yan kat gibi hareketlerle birleştirmeye başlıyoruz. Paspaslarımız üzerinde bazı kol makasları ile üst beden ve göbek kontrolümüze meydan okumaya devam ederken, bu hareketle köprülemeyi birleştirmek için ilerliyor. Daha sonra, tek bacak germe hareketine biraz pazı bukleleri ekleyerek koordinasyonumuzu biraz daha çalışırız.

Yanlarımızda, üst vücudumuza meydan okumaya devam etmek için harekete bazı kol kaldırma hareketleri ekleyerek bir deniz tarağı egzersizi ile kalça kaslarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz.

Daha sonra kalça ve hamstring esnetme hareketleri ile serinliyoruz ve hafif üst vücut esnetme hareketleri ile dersi oturarak bitiriyoruz.

Alperen AkdumanEğitmen

Ege Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. 2021 yılında Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu kurslarını başarıyla tamamlayarak "Pilates 1. Kademe" ve "Fitness 1. Kademe " sertifikalarını almıştır.

Hümeyra KarlıdağEğitmen

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği bölümünden 2007 yılında mezun olmuştur. 2005 yılında İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde, 2006 yılında Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda, 2008 yılında İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde, 2010-2013 arası Avusturya Viyana'da spor eğitimine devam etmiştir. Balanced Body University (California, USA) MAT-1 / Reformer-1, MAT-2 / Reformer-2, Reformer-3 sertifikaları sahibidir.

Oğuzhan ÖzyurtKurucu Eğitmen

Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden 2000 yılında mezun olmuştur. Balanced Body University (California, USA) MAT-1 / Reformer-1, MAT-2 / Reformer-2, Reformer-3, Trapez Table (cadillac), Barrel, Chair eğitmenlik sertifikaları sahibidir ve 2002 yılından beri uzman pilates eğitmeni olarak çalışmaktadır.